Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Arterion Forte

Německý ovčák

 

 

Německý ovčák je služební plemeno, které vzniklo křížením nižšího robustního ovčáckého psa ze středního a severního Německa a vyššího štíhlejšího, původem z jižního Německa. Ještě koncem 19. tého století byl nevyrovnaný, a to jak velikostí, tak typem srsti. Při formování plemene chovatelé naštěstí brali zřetel nejen na exteriér, ale také na pracovní schopnosti. Je to velmi oblíbený, všestranný služební pes, jehož obliba začala narůstat po druhé světové válce a dnes je nejrozšířenější služební pes, chovaný po celém světě. Je  velmi silný, rychlý, mrštný, vytrvalý, temperamentní, odvážný, vrozeně ostrý, k cizím lidem nedůvěřivý, učenlivý a navíc má výborný čich. Všechny tyto vlastnosti dávají předpoklad, aby byl i nadále vyhledávaným služebním a sportovním psem. Vlastně neznám činnost, kterou by Německý ovčák při dobrém výcviku nemohl vykonávat (snad kromě norování :)). Jeho srst může být krátká, tvrdá, hustá nebo s delšími pestíky a od 1.1.2011 je uznána i dlouhosrstá varianta, avšak musí mít podsadu(!). Dnes rozlišujeme pracovní a exteriérovou krevní linii, kde v  pracovní se kladou menší požadavky na exteriér a větší na pracovní upotřebitelnost i když není vyjímkou že i v exteriérové linii se objeví dobrý pracovní pes nebo naopak v pracovní linii krásný výstavní kousek... 

 

 

 

 

Max von Stephanitz

 

Max von Stephanitz

 


Rytmistr Max von Stephanitz byl zakladatelem moderního chovu německých ovčáků.

Společně se svým přítelem Arthurem Mayerem založili dne 20.9.1899 ve Frankfurtu nad Mohanem spolek SV - Verein für Deutsche Schäferhunde (Spolek pro německé ovčáky). Společně vypracovali první standard německého ovčáka.
Max von Stephanitz byl prvním předsedou SV v letech 1899 až 1935. Byl majitelem psa Horand von Grafrath, který působil v jeho chovatelské stanici "von Grafrath". Horand stojí na počátku všech krevních linií německých ovčáků.
Stephanitz je autorem vyjímečné knihy "Německý ovčák slovem i obrazem", která se stala doslova biblí chovatelů NO. Až do roku 1935 prováděl osobně Max von Stephanitz hodnocení psů na "velké výstavě" spolku SV.

TOPlist